Informacje

O biegu

Bieg Marszałka na dystansie 10 km po raz pierwszy zorganizowano w 2008 roku. Termin biegu przypada zawsze w połowie czerwca – na pamiątkę osiedlenia się Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (13 czerwca 1923 roku).

Myślą przewodnią Biegów Marszałka jest możliwie wierne przybliżanie ich do przedwojennych marszów Sulejówek – Belweder. Była to inicjatywa Związku Strzeleckiego, polegająca się na 26 km marszach – pochodach między Sulejówkiem a Warszawą. Pierwszy marsz odbył się w 1926 roku, a wystartowało w nim 30 zespołów (400 zawodników).
Organizatorzy również odwołują się do idei Piłsudskiego, który stale przypominał o konieczności wychowania pokoleń zahartowanych, rozumiejących potrzebę rozwijania szeroko pojętej kultury: zarówno wysokiej, jak i stricte fizycznej.

W ramach Biegu Marszałka tradycyjnie odbywa się:

  • Memoriał im. Haliny Zielińskiej
  • Rywalizacja Służb Mundurowych
  • Bieg Malucha i Bieg Starszaka.

Memoriał im. Haliny Zielińskiej

Bieg na dystansie 3 450 m mający uczcić pamięć zmarłej Haliny Zielińskiej – jednej z pierwszych organizatorek i pomysłodawczyń biegu w Sulejówku.

Rywalizacja Służb Mundurowych

W nawiązaniu do tradycji wojskowej, w ramach specjalnej, odrębnej klasyfikacji w biegu uczestniczą reprezentanci służb mundurowych, dla których puchar zwyczajowo funduje Minister Obrony Narodowej.